Przepis na przecier pomidorowy

Przepis na przecier pomidorowy


1. Przede wszystkim - tak jak z wszystkimi innymi warzywami, których używamy we wszystkich potrawach - pomidory należy starannie umyć.


2. Należy pokroić pomidory w ćwiartki, wrzucić do garnka i doprowadzić do wrzenia. Najlepiej jest wrzucać pomidory partiami. Jeśli pomidory będą już się rozpadały, można je rozgnieść tłuczkiem.


3. Jeśli wszystkie pomidory znajdą się w garnku, należy je gotować na wolnym ogniu aż zaczną odchodzić od skórki.

 


4. Do przecierania używamy sitka lub przecieraka. Bierzemy część pulpy pomidorowej i za pomocą łyżki przecieramy ją partiami. Skórki wyciągamy i przecieramy je na koniec. Można też je ususzyć i zmielić np. blenderem. Stworzą nam pomidorowy proszek, który nada dodatkowego aromatu przygotowanym sosom lub zupom.


5. Przetartą pulpę należy umieścić w garnku. Jest ona jeszcze stosunkowo rzadka, więc należy ją zagęścić redukując ilość wody. Najprościej jest wodę wygotować - pamiętajmy, żeby robić to na wolnym ogniu. Przygotujmy się też na zabrudzenie kuchenki - gotująca się pulpa będzie trzochę strzelała na różne strony, a nie możemy garnka przykryć, bo się woda nie wygotuje.


6. Jak pulpa odpowiednio zgęstnieje, można dodać soli do smaku. Nie należy doprawiać na początku gotowania, ponieważ woda się zredukuje i można łatwo przesolić.


7. Jeśli chcemy przechowywać przecież w słoikach, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim wyparzyć np. w piekarniku. Wystarczy temperatura 120-150 stopni Celcjusza w piekarniku. Trzymamy słoiki ok 30 minut. Słoiki nie mogą zawierać żadnych platkikowych ani gumowych elementów. Słoiki można też umyć w zmywarce używając
najwyższej możliwej temperatury albo wyparzyć we wrzątku.


8. Pamiętajmy też o dokładnym umyciu zakrętek. Można je przetrzeć np. spirytusem, a później suchym ręcznikiem papierowym. Słoiki też musimy osuszyć.


9. Wlewamy do słoików przecier. Można posłużyć się szerokim lejkiem lub łyżką wazową. Należy zostawić odstęp między przecierem a denkiem - w zależności od wielkości słoika 1-3 cm. Po napełnieniu należy delikatnie uderzyć w blat bądź jakąś inną twardą płaszczyznę, by pozbyć się powietrza.


10. Brzegi słoików należy bardzo dokładnie przetrzeć. Dla pewności można użyć szmatki lekko nasączonej spirytusem.


11. Jeśli chcemy słoiki z przecierem przechowywaćw lodówce, należy je odstawić na blat do wystygnięcia i dopiero jak ich temperatura zrówna sięz temperaturą pokojową, wstawić do lodówki.


12. Jeśli chcemy przecier przechowywać np. w piwnicy i zależy nam na trwałości przetworów, należy je zapasteryzować. Metod pasteryzacji jest wiele - należy wybrać odpowiednią ze względu np. na posiadany kuchenny sprzęt. Najprościej pasteryzację przeprowadzić w garnku z wodą, choć są inne, wygodniejsze metody.

 

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]